Varga Anita írása
Bevezető:
Írásom e kérdések feszegetése és saját érintettségem miatt jött létre, melyet szeretnék megosztani az olvasókkal, akik kicsit is igényesek magukra, akik szeretnek egészségesen étkezni, akik szeretik megválogatni, hogy honnan, milyen termesztésből választanak alapvető élelmiszereket és nem utolsósorban azokkal is, akiknek fontos a felnövekvő generáció egészsége…
Napjainkban egyre inkább beigazolódni látszik e mondás valóság tartalma, hiszen a civilizáció fejlődésével sajnos nem az a tapasztalat, hogy csökkent volna a vezető halálokként ismert betegségek miatt elhunytak száma illetve az újonnan diagnosztizált betegek száma.
Több krónikus betegség is jóval az európai átlag felett érinti a magyar lakosságot, ilyen például a magas vérnyomás és a cukorbetegség, amelyek az emberek mintegy harmadát veszélyeztetik. Gyakoriak a felnőtt lakosság körében az olyan kockázati tényezők, melyek az ilyen krónikus betegségek kialakulásában szerepet játszanak. Ezek a népbetegségek, illetve a súlyosabb állapotok egészségesebb életmóddal és rendszeres orvosi konzultációval sok esetben megelőzhetőek lennének.
A leggyakoribb betegségek Magyarországon:
- allergia,
- daganatos megbetegedések,
- szív és érrendszeri betegségek,
- cukorbetegség,
- csontritkulás,
- étkezési zavarok,
- depresszió,
- stressz,
- alvászavar,
- szenvedélybetegségek és az
- ételintolerancia.
A táplálékod legyen az orvosságod, és az orvosságod a táplálékod legyen!
Az ételintolerancia rövid története:
Az ételekre való érzékenység nem egy új kórkép, bár a mai modern orvostudomány látószögébe az elmúlt, 20-30 évben vált ismertté.
Ennek az oka az étel érzékenyek számának növekedése és a diagnosztikus technika fejlődése.
Sokszor vannak kellemetlenséget okozó panaszaink, melynek megszüntetésére nem fordítunk kellő figyelmet, hiszen nem gondolunk arra, hogy a háttérben komoly, de viszonylag könnyen orvosolható kórkép áll.
Hippokratész már az ő idejében külön feljegyzéseket készített arról, hogy egyes ételek elfogyasztása különböző tünetek megjelenését okozta.
Például nála a sajt elfogyasztása fejfájást, míg III. Richard angol királynál bőrkiütések jelentkeztek, ha szamócát fogyasztott.
A XV. században mindezeket boszorkányságnak tekintették, ma már tudjuk, hogy a kórképet a szervezet fokozott immunreakciója váltja ki.
Napjaink és az ételintolerancia…
Statisztikai adatok szerint az alapellátás keretein belül jelentkező betegek 25 %-nál emésztőrendszeri panaszok vannak jelen, melynek hátterében az esetek 90 %-ban ételérzékenység áll.
Becslések szerint a felnőtt lakosság kb.20-30%-át érinti, de nem tudhatunk biztos számokat, mivel sokan nem fordulnak orvoshoz, inkább megtanulnak együtt élni vele.
Meg kell, hogy említsük a gyermekeket is, hiszen náluk is gyakori az előfordulás.
Ok-okozat…
Az ételintolerancia számának növekedése párhuzamosan emelkedést mutat a feldolgozott élelmiszerek, adalékanyagok és tartósítókat tartalmazó ételek fogyasztásával.
Fontos megemlíteni még, mint kockázati tényezőt a stressz, rendszertelen étkezés, gyógyszer, alkoholfogyasztás és az öröklött hajlamot is.
Milyen tünetek esetén gondolhatunk ételintoleranciára?
- gyomorégés,
- has puffadás,
- székletproblémák, hasi fájdalmak,
- gyakori hurutos megbetegedések, orrfolyás, melléküreg gyulladások,
- migrén, fejfájás,
- ízületi, izomfájdalmak, ízületi gyulladás,
- neurológiai problémák,
- bőrgyógyászati tünetek, pl. bőrviszketés, kiütés száraz, ekcémás bőr, hajhullás,
- hormonális problémák, menstruációs zavarok,
- koncentrációs zavarok, figyelemzavar, tanulási nehézség,
- alvászavar, hangulati ingadozások, depresszió.
Háttérben legtöbbször az előre gyártott instant, félkész termékek fogyasztása, a rendszertelen étkezés, a gyártási technológia megváltozása és a különböző gyomírószer, permetszer használatából eredő károsodások a kiváltó okok.
Ma már tudjuk, hogy ezek az okozati tényezők illetve maga az ételintolerancia nemcsak fizikai, hanem mentális állapotunkra is behatással vannak...
Ételallergia & Ételintolerancia- két különböző fogalom?!
Folytatás nemsokára…!